Co wybrać: własne biuro czy franczyzę nieruchomości?

Co wybrać: własne biuro czy franczyzę nieruchomości?

Branża nieruchomości w naszym kraju może pochwalić się bardzo dobrym tempem wzrostu, napędzanym przede wszystkim przez sektor biurowy, mieszkaniowy oraz magazynowy. Co więcej, Polska jest jednym z liderów jeśli chodzi o średnią wartość transakcji na rynku nieruchomości. Osoby, które chcą rozpocząć lub rozwijać karierę w branży, mogą wybrać jeden z dwóch modeli działalności: założyć własne biuro lub zostać franczyzobiorcą i pracować pod skrzydłami dużej, rozpoznawalnej marki. Jakie zalety mają poszczególne rozwiązania i komu są dedykowane?

Franczyza w branży nieruchomości – dla kogo?
Franczyza to rozwiązanie biznesowe dedykowane przede wszystkim osobom początkującym oraz tym, którzy nie czują się na siłach, by zaczynać prowadzenie firmy od zera. Współpraca ze znaną, doświadczoną marką może okazać się dobrym wyborem zarówno dla tych, którzy wcześniej pracowali jako agenci jak i dla osób, które dotychczas nie funkcjonowały w branży i chcą rozpocząć karierę w obrocie nieruchomościami. 

Czy warto otworzyć własne biuro nieruchomości? 
Otwarcie biura nieruchomości pod własnym szyldem daje dużą swobodę, ale jednocześnie wiąże się ze sporą odpowiedzialnością i stanowi wyzwanie organizacyjne. To ścieżka rozwoju odpowiednia dla osób, które mają już doświadczenie w branży i wiedzą jak funkcjonują poszczególne mechanizmy. W przypadku założenia własnej marki, bardzo pomocne okazują się zdolności zarządcze oraz kompetencje z zakresu sprzedaży czy marketingu. Osobom, które nie miały dotychczas żadnego kontaktu z branżą i jednocześnie nie prowadziły wcześniej własnego biznesu, kwestie formalne mogą przysporzyć trudności. 

Własne biuro a franczyza – różnice
Prowadząc biuro nieruchomości, podstawowy cel jest jeden: zdobyć zasoby, które pomogą na stabilne funkcjonowanie i stopniowy rozwój. Różnica pomiędzy otwarciem oddziału franczyzowego, a stworzeniem własnej marki jest taka, że organizacja tych zasobów oraz koszty działalności są inne. 

Decydując się na własne biuro, wszystkim trzeba zająć się na własną rękę: począwszy od znalezienia lokalu, poprzez rekrutację pracowników, kwestie organizacyjne i prawne aż po działania marketingowe oraz reklamę. Będąc franczyzobiorcą w Północ Nieruchomości, na starcie otrzymasz know-how marki. 

Kwestie prawne i organizacyjne
Aby biuro nieruchomości funkcjonowało sprawnie i prawidłowo, niezbędne są odpowiednie dokumenty oraz narzędzia. Bardzo ważna jest przede wszystkim umowa pośrednictwa, która ustanawia podział obowiązków stron umowy, wysokość wynagrodzenia czy ustalenia dotyczące wypowiedzenia. W przypadku własnej marki, o wszystkie zapisy należy zadbać samemu. Współpracując z siecią biur nieruchomości, wzór takiej umowy jest przekazywany wraz z pakietem innych dokumentów. Podobnie jest z bazą ofert i klientów oraz innymi materiałami niezbędnymi do pracy. Otwierając własne biuro, trzeba zgromadzić je na własną rękę. Będąc partnerem takiej sieci jak Północ Nieruchomości, całe know-how otrzymasz po podpisaniu umowy franczyzowej. 

Proces rekrutacji pracowników
Umiejętnie dobrany, kompetentny zespół pośredników nieruchomości to klucz do sukcesu. Odpowiednio przeprowadzona rekrutacja zaowocuje zatrudnieniem ekspertów z branży nieruchomości, którzy każdą transakcję przeprowadzą sprawnie i z sukcesem. Prowadząc własne biuro, proces rekrutacji należy przeprowadzić samemu krok po kroku. W przypadku franczyzy, nieocenione jest wsparcie już na etapie określania kluczowych kompetencji kandydatów. 

Szkolenia i treningi
Branża nieruchomości jest bardzo szeroka i dynamicznie się rozwija. Na rynku znajdziesz wiele wyspecjalizowanych szkoleń, które mają za zadanie pogłębiać wiedzę np. z obrotu nieruchomościami komercyjnymi czy gruntowymi. Każdy, kto zdecyduje się na własny biznes, musi szukać ich na własną rękę. Będąc franczyzobiorcą, otrzymujesz dostęp do szkoleń i treningów z autorytetami z branży. W ramach franczyzy w PÓŁNOC Nieruchomości, oprócz tzw. szkolenia “na start” franczyzobiorca i jego zespół mogą uczestniczyć w szkoleniach organizowanych każdego roku. 

Marketing i reklama
Otwierając własne biuro nieruchomości, warto mieć na koncie kursy, szkolenia lub studia z zakresu reklamy i marketingu. W dzisiejszych czasach publikowanie standardowych ofert w Internecie to może być stanowczo za mało. Współpracując z ogólnopolskim biurem, takim jak PÓŁNOC Nieruchomości, możesz liczyć na profesjonalne materiały przeznaczone do promocji online i offline. Twoje oferty w prosty sposób będą eksportowane do wszystkich znanych portali nieruchomości. Dzięki współpracy z profesjonalną agencją reklamową, przygotowanie dedykowanych materiałów dla poszczególnych oddziałów franczyzowych nie stanowi problemu. 

Franczyza czy działalność na własną rękę? 
Jak widać, różnica pomiędzy otwarciem oddziału franczyzowego, a własnym biurem nieruchomości opiera się przede wszystkim na zróżnicowaniu samodzielności w działaniu. Otwarcie własnego biznesu to rozwiązanie przede wszystkim dla osób działających od lat w branży, posiadających doświadczenie z różnych dziedzin, biegłych nie tylko w obrocie nieruchomościami. Franczyza to rozwiązanie odpowiednie dla tych, którzy chcą spróbować swoich sił w oparciu o know-how i doświadczenie znanej marki. 

Jeśli masz chęci i chcesz rozwijać własną firmę, możesz podjąć się wyzwania jakim jest otwarcie zupełnie nowego biura nieruchomości. Pamiętaj jednak, że oznacza to samodzielne działania biznesowe i duże ryzyko. Jeśli chcesz polegać na sile uznanego brandu i korzystać z doświadczenia oraz zasobów gromadzonych i weryfikowanych przez lata, idealnym modelem biznesowym będzie dla Ciebie franczyza. Kliknij [tutaj], aby dowiedzieć się więcej o naszych rozwiązaniach: franczyzie premium oraz franczyzie “na próbę”. 

Udostępnij post:

Mogą Cię zainteresować: