Franczyza nieruchomości – pomysł na biznes w 2022 roku

Franczyza nieruchomości – pomysł na biznes w 2022 roku

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem kariery w nieruchomościach na własną rękę, ale nie znasz specyfiki branży oraz mechanizmów, które w niej obowiązują? Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda polski rynek i czy franczyza nieruchomości to dobry pomysł na biznes w 2020 roku. 

Rynek nieruchomości w Polsce
Jak potwierdza raport Głównego Urzędu Statystycznego, w 2019 r. podpisano w Polsce 562,4 tys. aktów notarialnych dotyczących sprzedaży nieruchomości. To o ponad 7 p.p. więcej niż rok wcześniej. Największy wzrost liczby aktów notarialnych wystąpił w przypadku sprzedaży działek niezabudowanych. Największy udział w ogólnej liczbie transakcji kupna/sprzedaży nieruchomości stanowiły lokale (w województwach: pomorskim, dolnośląskim, mazowieckim i zachodniopomorskim) oraz nieruchomości niezabudowane (w województwach: podkarpackim, lubelskim i świętokrzyskim).

Co ciekawe, rynek nieruchomości w Polsce bardzo zmieniał się na przestrzeni wieków. Początki obrotu nieruchomościami w naszym kraju sięgają XVII i XVIII w., kiedy to inwestowano przede wszystkim w zakup kamienic. Przełomem był okres międzywojenny, gdy sprawnie działał rynek budowlany. Na rozkwit branży znacznie wpłynęła zmiana gospodarki na wolnorynkową, kiedy to uregulowano prawo własności. Rozwój gospodarczy sprawił, że zauważalnie wzrosło zapotrzebowanie na biura czy powierzchnie magazynowe. Po 2000 roku, w związku ze spadkiem stop procentowych kredytów i pożyczek hipotecznych, zaobserwowano wzrost cen nieruchomości. W 2019 roku popyt na nieruchomości w Polsce wyglądał następująco: mieszkania: 51,26%, domy: 35,85%, działki: 8,64% oraz budowle komercyjne: 4,25%.

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem kariery w nieruchomościach na własną rękę, ale nie znasz specyfiki branży oraz mechanizmów, które w niej obowiązują? Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda polski rynek i czy franczyza nieruchomości to dobry pomysł na biznes w 2020 roku. 

Konkurencja na polskim rynku nieruchomości 
Jak funkcjonuje środowisko pośredników nieruchomości? Licencję Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami uzyskało w Polsce około 17 tysięcy osób. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że po wejściu w życie ustawy deregulacyjnej w 2014 r., nie jest to niezbędne do wykonywania zawodu. W związku z tym, szacuje się, że w naszym kraju jest około 40 tysięcy osób zajmujących się obrotem nieruchomościami.

Polski rynek nieruchomości jest stosunkowo rozproszony. Tworzą go głównie niewielkie biura, zatrudniające <10 osób. Północ Nieruchomości jest jedną z kilku największych ogólnopolskich sieci. Naszą firmę tworzy już 250 doradców, brokerów i pośredników. 

Biuro nieruchomości – jak działa? 
Biura nieruchomości, niezależnie od wielkości, zajmują się przede wszystkim obrotem na rynku wtórnym. Zauważalna jest tendencja świadcząca o tym, że deweloperzy coraz chętniej zwracają się o pomoc do agencji, jednak takich transakcji nadal jest niewiele. Próg wejścia do branży jest stosunkowo niski, ponieważ wykształcenie kierunkowe ani uzyskanie odpowiedniej licencji nie są już konieczne. 

Biuro zajmuje się przede wszystkim pośrednictwem pomiędzy stronami transakcji, kwestiami prawnymi dotyczącymi nieruchomości. Doradcy prowadzą negocjacje, przygotowują niezbędną dokumentację oraz zajmują się promowaniem nieruchomości. Agencja nieruchomości działa przede wszystkim w oparciu o kodeks cywilny, ustawę o obrocie nieruchomościami oraz prawo budowlane, jednak każdy pośrednik czy broker powinien znać również szereg innych ustaw. Wszystko po to, by sprawnie i na bieżąco móc reagować w razie niespodziewanych, problematycznych sytuacji dotyczących nieruchomości. 

Franczyza nieruchomości – dlaczego warto? 
W przypadku otwarcia własnego biura nieruchomości, konieczne jest posiadanie odpowiedniego kapitału. Właśnie dlatego atrakcyjnym modelem biznesowym jest franczyza. Współpraca z dużą, renomowaną siecią znacznie ułatwia wejście na rynek. Stałe wsparcie specjalistów, obszerna baza Klientów oraz cykliczne szkolenia i treningi to tylko niektóre z benefitów płynących z prowadzenia franczyzy. 

Północ Nieruchomości oferuje najwięcej korzyści swoim franczyzobiorcom w porównaniu z innymi sieciami. Mam tu na myśli pewnego rodzaju niezależność franczyzobiorcy, know how, duże wsparcie ze strony osób wprowadzających do sieci i umiarkowane koszty związane z funkcjonowaniem biura pod marką PN. Wiem co mówię, gdyż moje biuro w którym pracuje łącznie 7 osób, ma za sobą 5 lat funkcjonowania w innej sieci. Mając za sobą takie doświadczenia, zdecydowałem się na Północ Nieruchomości i zarówno ja, jak i moi pracownicy możemy śmiało powiedzieć, że był to dobry krok w przyszłość w kierunku zwiększenia wolumenu sprzedaży oraz zasięgu działania biura. – mówi Rafał Szczepaniak, właściciel oddziału w Bolesławcu.

Chcesz spróbować swoich sił w obrocie nieruchomościami? Otwarcie własnej franczyzy to bardzo dobry pomysł na biznes! Kliknij [tutaj], poznaj 10 zalet bycia franczyzobiorcą w Północ Nieruchomości i przekonaj się, dlaczego warto z nami współpracować! 

Udostępnij post:

Mogą Cię zainteresować: